FAQ - AirKey

1 Všeobecné otázky

1.1 Čo je to AirKey?

AirKey je elektronický uzamykací systém z dielne firmy EVVA. S AirKey sa zo smartphonu stáva kľúč. AirKey je mobilný, flexibilný, trendy a jeho fungovanie je používateľsky veľmi prívetivé. AirKey sa vyrába v Rakúsku.

1.2 Čo sa rozumie pod technológiou NFC?

Tzv. Near Field Communication, skrátene NFC, je medzinárodný prenosový štandard na bezkontaktnú výmenu dát prostredníctvom rádiovej techniky.

1.3 AirKey disponuje mnohými výhodami, lebo…

…cylindrická vložka AirKey má bezpečnostné funkcie, ako je ochrana proti vytiahnutiu a odvŕtaniu jadra, rotačnú brzdu a integrovaný bezpečnostný prvok na účely bezpečného ukladania dát.

…cylindrická vložka AirKey sa vyznačuje modulovou konštrukciou. Týmto umožňuje prispôsobenie dĺžky priamo na mieste a uľahčuje projektovanie.

…červenou, zelenou a modrou farbou signalizuje oprávnenie, a tým predstavuje legitímnu a inteligentnú alternatívu aj pre nepočujúcich.

…kovové povrchové úpravy cylindrickej vložky AirKey sú k dispozícii vo farbách nikel, leštený nikel a leštená mosadz. Rozmanité dizajny, ktoré vyhovujú rozmanitému vkusu a situáciám.

…cylindrická vložka AirKey funguje s bežnými batériami CR2.

…cylindrická vložka AirKey je dispozícii aj ako polvložka a môže sa používať napríklad pri garážach.

…cylindrická vložka AirKey je vhodná pre všetky bežné uzávery núdzových východov a panikové uzávery podľa EN179 + EN 1125.

…navyše je možná obojstranná kontrola prístupu tam, kde sa vyžaduje kontrola aj pri opustení miestnosti.

…AirKey nie je závislá od mobilného operátora, čo znamená, že pomocou nej môžete zamykať a odomykať po celom svete bez toho, aby ste boli viazaní na operátora.

…s AirKey sa osobitné výzvy, ako sú napríklad rozdielne časové pásma či distribuované lokality, zvládajú najlepšie, pričom sa zároveň šetria náklady.

1.4 AirKey disponuje mnohými výhodami, lebo…

Toto si môžete otestovať celkom jednoducho a rýchlo. Otvorte si Google Playstore a nájdite si AirKey – keď sa aplikácia zobrazuje, máte smartphone s NFC. Zoznam všetkých otestovaných smartphonov nájdete na www.evva.ak/airkey.

Predtým, ako si kúpite nový smartphone, jednoducho si ho otestujte a nazrite do zoznamu.


2 Funkcie

2 Ako funguje AirKey?

Pri AirKey sa využíva internet a jestvujúce mobilné siete, aby sa mohli odosielať prístupové oprávnenia na ľubovoľne veľké vzdialenosti. Prostredníctvom smartphonu s NFC je možné riadiť cylindrickú vložku AirKey. Smartphone odovzdáva všetky udalosti dverí online správe, a takto celý systém udržuje v aktuálnom stave.

Prihlásenie a registrácia: https://airkey.evva.com
Systémová príručka: www.evva.sk/airkey
Tutoriál: http://video.evva.com/tutorials/airkey/software


2.1 Čo potrebujem na to, aby som mohol používať AirKey?

Smartphone s NFC (aktuálny zoznam nájdete na www.evva.sk/airkey), identifikačné médiá, ako sú prívesky na kľúče alebo prístupová karta AirKey, prístup na internet pre online správu a cylindrickú vložku AirKey. Aplikáciu AirKey v smartphone a flexibilné kredity KeyCredit EVVA.

2.2 Aké systémové predpoklady potrebujem?

Prehliadač: Internet Explorer IE9+, Firefox 6+, Chrome 14+, Safari 6+
Operačné systémy: Všetky bežné operačné systémy: Windows XP (alebo vyššia verzia), MacOS 10.6 (alebo vyššia verzia), Linux
Identifikačné médiá: Minimálne 1 smartphone s NFC a s operačným systémom Android 4.0.0 (alebo vyššou verziou), voliteľne prístupové karty AirKey alebo prívesky na kľúče.

2.3 Funguje AirKey aj na mojom iPhone?

Apple síce má modul NFC, tento však nie je uvoľnený pre iné použitia. Preto AirKey momentálne nie je kompatibilný s výrobkami Apple.

2.4 Čo je to online správa AirKey a ako funguje?

Pre online správu AirKey potrebujete bezplatný účet AirKey. S týmto účtom sa prostredníctvom prehliadača spravujú bezpečnostné nastavenia a odosielajú sa prístupové oprávnenia na mobilné kľúče, a to konkrétne smartphony s funkciou NFC. Pri tomto môžete zmeny oprávnení k uzamykaniu a prenosy systémových informácií realizovať prostredníctvom bezpečných a zašifrovaných internetových spojení.

2.5 Ako vytvorím prístupové oprávnenia?

Prístupové oprávnenia vytvoríte pohodlne v online správe AirKey na vašom účte.
Napríklad: osoba 1 smie pri dverách 1 a dverách 2 vchádzať a odchádzať cez dvere v určitých časoch.

2.6 Kde získam aplikáciu AirKey?

Aplikácia AirKey je k dispozícii bezplatne v Google Playstore a má veľkosť cca 5 MB.

2.7 Ako funguje aplikácia AirKey?

Pomocou aplikácie AirKey aktualizujete cylindrickú vložku AirKey a identifikačné médiá AirKey. Aktivujete svoj smartphone a aplikácia AirKey vzápätí dokáže uzamykať cylindrickú vložku AirKey vo vašich dverách.

2.8 Ako sa používa editor AirKey s Firefoxom?

Dňa 7.3.2017 sa zverejňuje nová štandardná verzia webového prehliadača Firefox 52. Uvedené negatívne ovplyvňuje aj používaný zásuvný modul JAVA pre editor AirKey.

Aby ste editor AirKey mohli používať aj naďalej, máte dve možnosti:

  • používanie verzie webového prehliadača Firefox nižšej ako 52
  • používanie verzie webového prehliadača Firefox 52 ESR (Extended Support Release)

Verzia Firefox 52 ESR sa zverejňuje súčasne a dá sa stiahnuť pomocou nasledujúceho odkazu:

Verzia Firefox 52 ESR

Prosím, dbajte na to, aby ste nainštalovali 32-bitový variant verzie Firefox 52 ESR.
EVVA momentálne pracuje na riešení pre editor AirKey bez zásuvného modulu JAVA pre webový prehliadač. Aktualizácia bude k dispozícii v priebehu roka 2017.

Ak máte nejaké ďalšie otázky, kontaktujte pracovníka Vašej lokálnej technickej kancelárie.

3 Zabezpečenia

3 Nakoľko je AirKey bezpečný?

AirKey využíva najmodernejšie bezpečnostné mechanizmy a v pozadí sa stará o dokonalú bezpečnosť.

Najdôležitejšie bezpečnostné znaky sú:


  • Všetky prenášané údaje sú zabezpečené „end to end“ podľa najaktuálnejších štandardov šifrovania. Vaše údaje sú chránené počítačovým centrom EVVA  pred dešifrovaním až po cylindrickú vložku AirKey;
  • Použitím certifikovaných bezpečnostných prvkov (vysoko bezpečných pamäťových prvkov, ktoré aktívne šifrujú a dešifrujú) v cylindrickej vložke a v identifikačných médiách stanovuje AirKey nový bezpečnostný štandard pre elektronické uzamykacie systémy;
  • Protokolovanie posledných prístupových udalostí zabezpečuje dokonalú preukázateľnosť;
  • Vonkajší gombík je dodatočne vybavený ochranou proti odvŕtaniu a proti vytiahnutiu jadra a rotačnou brzdou.

 

 

 

3.1 Nakoľko bezpečná je aplikácia AirKey v mojom smartphone?

Aplikáciu AirKey je možné chrániť PIN-om.
Dodatočnú ochranu ponúka aktivovanie šifrovania smartphonu.

3.2 Kde sa nachádzajú moje dáta a ako sú chránené?

  • Dáta sú chránené a bezpečné voči prístupu cudzích vo vysoko bezpečnom počítačovom centre EVVA.
  • Online správa je dvojnásobne zabezpečená, a tým tiež chránená pred výpadkami.
  • Automatizované zabezpečenie údajov sa uskutočňuje v Rakúsku.
  • Prenos údajov medzi vaším internetovým prehliadačom a počítačovým centrom EVVA sa uskutočňuje prostredníctvom zabezpečeného spojenia https, ako sa využíva napr. aj pri online bankingu.3.3 Ako je to s ochranou údajov?

Samotný zákazník si môže systém nakonfigurovať tak, aby mohol zapínať alebo vypínať zobrazovanie osobných prístupových údajov.

4 Čo sa stane keď…

4.1 …je vybitá batéria v cylindrickej vložke?

Batéria má životnosť približne 2 roky a vydrží viac ako 10 000 uzamykacích cyklov za rok. Pri nízkom stave nabitia dostávate výstražné upozornenie signalizované blikajúcou červenou. Toto včasné upozornenie by malo zabrániť úplnému vybitiu batérií. Ak sa batérie aj napriek výstražnému upozorneniu včas nevymenia, budete potrebovať na zásobovanie cylindrickej vložky AirKey záložný zdroj energie. Záložný zdroj energie má príslušná kľúčová služba, ktorá u vás systém inštalovala a uviedla do prevádzky.

4.2 …batéria môjho smartphonu je vybitá?

V tomto prípade odporúčame vždy mať pri sebe identifikačné médium, či už je to čip vo zväzku kľúčov alebo prístupová karta AirKey, príp. odložené u suseda.

4.3 …stratím svoj smartphone?

Pri strate smartphonu sa udelené prístupové oprávnenia môžu okamžite vymazať. Nový smartphone je možné bezodkladne oprávniť.

4.4 …stratím identifikačné médium?

Prostredníctvom online správy si môžete prístupové oprávnenia veľmi rýchlo a nekomplikované udeľovať, ale aj odoberať. To znamená, že pri strate identifikačného média najlepšie urobíte, ak ho okamžite zablokujete. Dodatočne môžete pomocou každého smartphonu s NFC, ktorý má aplikáciu AirKey, preniesť vaše zablokovanie na vašu cylindrickú vložku. Takto aj váš sused priamo na mieste poľahky dokáže uskutočniť aktualizáciu vašej cylindrickej vložky.

5 Náklady

5.1 Koľko stojí AirKey?

Nezáväzné odporúčané ceny dostanete na požiadanie.

5.2 Čo sú to kredity KeyCredit?

Na vytvorenie alebo zmenu prístupových oprávnení sú potrebné kredity KeyCredit. Vymazanie prístupových oprávnení je bezplatné. K dispozícii je 10, 50 alebo 100 kreditov KeyCredit. Nové a ďalšie kredity KeyCredit si môžete kedykoľvek flexibilne dobiť.

5.3 Kde si zakúpim kredity KeyCredit?

Kredity KeyCredit predávajú výlučne EVVA-Partneri. Nadobudnutý zostatok sa dobíja do online správy AirKey. S revolučnými kreditmi KeyCredit od EVVA platí zákazník len za to, čo skutočne potrebuje.

6 Pomoc

6.1 Kam sa mám obrátiť, ak potrebujem pomoc so svojím AirKey?

Pracovať s používateľsky prívetivou a jednoduchou online správou sa naučíte rýchlo, takže ju môžete spravovať autonómne a podľa vlastného želania. Ak by však bola potrebná pomoc, môžete si ju vyžiadať online na http://support.evva.at/airkey/sk/.


Ďalšie informácie a usmernenia nájdete v systémovej príručke AriKey na http://www.evva.at/fileadmin/files_all/Download/AirKey/Systemhandbuch/AirKey_Systemhandbuch_V1.0_SDE.pdf.


6.2 Ako nájdem ten správny spúšťací súbor pre kódovaciu stanicu?

[Translate to Slovak:] https://www.hidglobal.com/drivers